Туристичка организација општине Шид

muzej,

  • Бесплатан обилазак музеја на спомен обележју Сремски фронт

    У духу акције "Летујмо у Србији" Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Туристичка организација Шид обавештава све заинтересоване посетиоце да се улазнице за музеј на спомен обележју Сремски фронт неће наплаћивати у периоду од 01. до 31. августа.2015. године.

    aleja_casti

  • Музеј наивне уметности Илијанум

    МУЗЕЈ НАИВНЕ УМЕТНОСТИ - ''ИЛИЈАНУМ'' - Шид

    Адреса: Светог Саве 5, Шид
    Тел/фаx: +381 22 715 - 418
    www.mnuilijanum.rs


    Музеј носи назив по шидском сликару – наивцу Илији Башичевићу – Босиљу (1895 – 1972) који је од 1963. године излагао на бројним самосталним и колективним изложбама у земљи и иностранству. Башичевићеве слике налазе се у бројним домаћим и иностраним галеријама и музејима која прикупљају дела уметности наиве.

    mnu4

     

    Основну школу похађао је у Шиду ( у то време она је трајала четири године). По завршетку школовања укључио се у рад на породичном имању. Готово цео свој живот Илија се бавио земљорадњом и сточарством. За време Другог светског рата са своја два сина борави у Бечу и тада обољева од туберкулозе.

    По завршетку рата, породица остаје без земље. Губитак земље, као и нарушено здравље, које га је спречавало да ради теже физичке послове, доводе Илију  у ситуацију да има слободног времена које , као човек који је био изузетно вредан, мора нечим  да испуни. 1957. године настаје прва Илијина слика – кућни свеци Кузман и Дамјан. У почетку је Илија радио цртеже и гвашеве, да би временом почео да слика уља на различитим материјалима ( дрво, платно, лесонит, картон, стакло, секурит.)

    mnu 3

    Опус Илије Башичевића Босиља може се разврстати у неколико већих тематских целина: најбројније су слике са мотивима из Библије ( нарочито Стари завет и  Откровење Јованово ), потом следи циклус инспирисан српским народним епским песмама, митовима и легендама. Циклус Илијада, назван по уметнику, а не по Хомеровом епу, уметников је обрачун са људском глупошћу, дволичношћу и лицемерјем. Бројан је и циклус са ликовима из животињског света у коме су најбројније птице, нарочито паунови, али и нестварна бића са људским телима и животињским главама и обрнуто.На послетку следи циклус везан за летећа, астролошка бића.

    Карактеристика Илијиног сликарства је, пре свега, да оно није дескриптивно . Оно је најчешће алегорија, врло слојевита. Код Илије нема перспективе, позадине слика су углавном једнобојне, врло ретко испуњене благо таласастим линијама ( уметник их је називао ,,паје,, ). Најупечатљивије на његовим сликама је свакако двоглавост или дволичност фигура, како људских, тако и животињских.

    mnu2

    Сам уметник то објашњава  речима да се он лично у току свог живота уверио да су сва божија створења на овом свету марамице са два лице, да једно лице приказују пред светом, а друго, право крију и само ретки имају прилику да га виде. На Илијиним сликама посматрач није сигуран да ли гледа у представу анђела или савременог космонаута, цара Лазара или краља Илијине Илијаде, домаће, дивље или апокалиптичне животиње. У тумачењу његових слика често нам помажу називи које је он сам давао својим сликама.

    Илија Башичевић Босиљ преминуо је 14.маја 1972.године у Шиду

    На Трећем Тријеналу наивне уметности у Братислави 1972.године, Илији је постхумно додељено признање међународног жирија за достигнућа на плану наивне уметности.

    2007.ГОДИНЕ ЧАСОПИС RAW VISION ( ДОБИТНИК НАГРАДЕ УНЕСКА ЗА НАЈБОЉИ ЧАСОПИС О УМЕТНОСТИ НА СВЕТУ ) УВРСТИО ЈЕ ИЛИЈУ БАШИЧЕВИЋА БОСИЉА У 50 ВОДЕЋИХ УМЕТНИКА ТЗВ. АУТСАЈДЕР АРТА У  СВЕТУ

     


    Радно време:

    понедељак – петак од 8 до 18 часова,
    суботом од 9 до 15 часова


    Цена улазнице: 100,00

  • Чудесни свет музике "Трио Сенсартика"

    "Трио Сенсартика" наступиће 1. јуна, у оквиру музичко-едукативног фестивала "Еуфонија 4". Концерт ће се одржати у Музеју наивне уметности "Илијанум" са почетком у 19 часова. 

    sensartika

банер